Oznámení
Smazat vše

Zaostřeno na malé vodní elektrárny

1 Příspěvky
1 Uživatelé
0 Likes
178 Zobrazeno
 jka
(@jka)
Eminent Member
Přidal se: před 4 roky
Příspěvky: 25
Úvodní téma  

V nedělní podvečer 13. února 2022 od 17:33 vysílal Český rozhlas Plus zajímavý díl (epizodu) pořadu “Zaostřeno”. Bylo to o malých vodních elektrárnách (zkratkou MVE) v České republice. Autorem i moderátorem byl Vít Pohanka.

Pohanka nejprve vyrazil s reportážním mikofonem přímo do terénu – k řece Doubravě poblíž Chotěboře.

Tam hovořil s bratry Janem a Miroslavem Krátkými, kteří zde vlastní i provozují malou vodní elektrárnu (MVE). Z jejich slov je zřejmé, že je tato práce baví a chtějí v ní pokračovat. Mají ale pocit, že za čistou energii, kterou pro Českou republiku vyrábějí, by je měl stát nejen platit, ale i podporovat po technické stránce.

Pořad chce věci poznat z různých úhlů a podle toho autor vybíral svoje hosty. Uslyšíme tak různé názory na věc.

Ing. Ondřej Nováček z Asociace hydroenergetiků vysvětluje, jak obtížné je získat stavební povolení pro novou MVE. Vyjadřuje se k tomu kde kdo: nejen státní povodí, pod které vodní tok spadá, ale i sousedé, ochranáři, místní rybářské organizace i vodáci, kteří řeku sjíždějí. Státní úředníci přitom budoucího stavebníka MVE příliš nepodporují, tíži vyjednávání s kritiky stavby ponechávají na něm.

My nejsme Rakousko, které díky svým ideálním zeměpisným a klimatickým podmínkám vyrábí 75 % elektrické energie ve vodních elektrárnách. Podmínky pro výstavbu dalších MVE jsou ale i u nás. Podle ing. Nováčka by jich mohlo být až třikrát víc než teď.

Ondřej Charvát z tiskového oddělení Ministerstva živoního prostředí ČR upřesňuje, že naše vodní elektrárny dodávají téměř 3 % elektrické energie vyráběné u nás. Výstavba dalších vodních elektráren jako čistého a obnovitelného zdroje energie je v ČR možná i žádoucí, a to zejména v případě malých elektráren. Je však třeba zachovat ekologickou rovnováhu vodních toků a minimální zůstatkové průtoky podle vodního zákona.

Komplexní pohled na věc má Libor Peška, který pracuje v Povodí Vltavy a zároveň působí ve vedení Svazu vodáků, je tedy vodohospodářem a vodním sportovcem zároveň. Podle něj je potřeba hned na začátku vyhodnotit, jestli v řece je dost vody pro všechny zájemce: pro výrobu elektrické energie (MVE), pro živočichy pod jezem i pro vodáky na sjíždění řeky.

Zájmů je tedy víc a jdou proti sobě.

A tímto zjištěním Vít Pohanka uzavírá svůj díl pořadu.

Závěr :

Tento díl pořadu Zaostřeno je velmi dobrý, protože je hledající. Autor chce věci poznávat a analyzovat. Dobře vybral hosty a dobře se jich ptal. Jeho otázky měly tah na branku: Když všichni tu vodní energetiku tak chválí, tak proč proboha těch vodních elektráren u nás není víc?

Pořad byl pěkný. Takovýchto hledajících pořadů je ale na Českém rozhlase málo. Víc je těch jednosměrných, kde od začátku do konce je všechno jasné. Nic se tam neřeší, protože všichni hosté i moderátor mají stejný názor na věc.


   
OdpověďCitace

Zanechte odpověď

Jméno autora

E-mail autora

Název *

 
Náhled 0 Revizí Uloženo
Sdílet: